Upgrade SRM do AlphaBIOS

W komputerze, który otrzymałem używana była konsola Alpha SRM. Ponieważ chcę postawić Windows konieczne było wgranie AlphaBIOSu. W niektórych Alpha’ch firmware mógł zmieścić jednocześnie SRM i AlphaBIOS, jednak moje płyta (164LX) pozwala na użycie tylko jednego w danym momencie (po prostu flash jest za mały na oba). Niestety znalezienie dziś dokumentacji opisującej jak zmienić SRM na AlphaBIOS nie jest proste. Po przeszukaniu Google i przeczytaniu dokumentacji udało mi się jednak tego dokonać i postanowiłem podzielić się opisem.

 1. Ściągamy nowy firmware. (Alpha System Firmware – strona ogólna, abLXSXv570.zip – obecnie najnowszy firmware dla 164LX).
 2. Zawartość archiwum rozpakowujemy na dyskietkę (sformatowaną w FAT).
 3. Zwieramy na płycie piny CF7 powodujące przestawienie się w tryb “Fail-Safe Booter” – AlphaBIOS czytany będzie z dyskietki zamiast z ROM (piny są w tym samym bloku co piny odpowiedzialne za konfigurację procesora, między slotami PCI-64 i ISA). Sprawdzamy zworkę J28 (blokada pisania do flasha) czy jest ustawiona na ‘EN’ (pomiędzy slotami PCI-64 i ISA, mniej więcej po środku stoją 3 piny – to jest właśnie J28).
 4. Uruchamiamy komputer. Powinniśmy usłyszeć sekwencje pisków: 1 krótki, 2 krótkie, 3 krótkie – oznacza ona, że uruchamiany jest “Fail-Safe Booter” (pozwala na załadowanie AlphaBIOSu z dyskietki zamiast z flasha, przydatne, gdy w jakiś sposób obraz AlphaBIOS zostanie we flash’u uszkodzony).
 5. Zapali się lampka aktywności FDD. Wkładamy wcześniej przygotowaną dyskietkę. Po chwili AlphaBIOS będzie wczytany i rozpocznie się procedura uruchomienia z jego użyciem. (Jeśli się nie uda, to polecam sprawdzić stację dyskietek (jej podłączenie do płyty) lub ewentualnie nagrać wszystko na inną dyskietkę – są one bardzo zawodne).
 6. Naciśnięcie F2 po teście pamięci pozwoli na wejście do setupu.
 7. Wybieramy AlphaBIOS Upgrade.
 8. System powinien załadować plik do upgrade’u (lx164nt.rom).
 9. Naciskamy F10 by kontynuować.
 10. Jeśli dostajemy okienko “ROM Update Failure – An unknown error condition occurred during ROM update.” – oznacza to, że najprawdopodobniej nie ustawiliśmy odpowiednio zworki J28 i nie da się pisać do flasha. Przestawiamy zworkę (jeśli będziemy ostrożni to można zrobić to przy włączonym zasilaniu), naciskamy ‘ENTER’ i jeszcze raz wybieramy Upgrade AlphaBIOS.
 11. Po zflashowaniu usuwamy zworkę CF7 i pozwalamy na normalne uruchomienie komputera z nowym AlphaBIOSem.

Cała procedura zajęła mi chwilę. Nabardziej problematyczna okazała się stacja dyskietek, która nie chciała przeczytać pierwszej przygotowanej przeze mnie dyskietki. Na szczęście z kolejną się udało.

Advertisements

About GL1zdA

Who cares?
This entry was posted in AlphaNT and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s