Instalacja Windows NT na Alpha’ie

Po instalacji AlphaBIOS kolejny krokiem była instalacja Windows NT 4.0 Workstation. Przeprowadzałem ją na urządzeniach podpiętych do kontrolera SCSI: HDD Seagate Barracuda i CD-ROM Plextor Ultraplex 40 TSi. Support dla Windows NT na Alpha’ie znajdziemy na stronie: Windows NT for Alpha Systems Platform Support – tradycyjnie materiałów jest niewiele. Problemem jest brak HALi na stronie HP, ale udało mi się to obejść. Z rzeczy, które warto wiedzieć przed instalacją: nie ma czegoś takiego jak bootsektory – AlphaBIOS uruchamia po prostu OS loader, który znajduje się po instalacji na dysku – wymaga on (AlphaBIOS) jednak partycji FAT. Z tego względu, jeśli chcemy mieć system na partycji NTFS, potrzebujemy dwóch partycji: kilkumegowej FAT, która będzie ‘systemowa’ (Windows tak określa partycję, na której znajdują się pliki do bootowania systemu) oraz drugiej, normalnej wielkości, na system. Najlepiej zdać się w tym celu na setup AlphaBIOSu.

Opis procedury:

 1. Uruchamiamy komputer i po teście pamięci wchodzimy do setup’u za pomocą ‘F2’.
 2. Jeśli płyta była wcześniej używana, to być może są na niej informacje o poprzedniej instalacji. Ponieważ mogą one sprawiać problemy przy instalacji Windows przy partycjonowaniu, warto je teraz usunąć.
 3. Wybieramy ‘Utilities’ > ‘OS Selection Setup…’
 4. Jeśli pojawiła się informacja o braku systemu, to wszystko jest OK i wracamy do poprzedniego menu. Jeśli są jakieś systemy, to kasujemy ich wpisy.
 5. Wybieramy ‘Hard Disk Setup…’
 6. Naciskamy ‘F7’ co wybiera Express Setup – tworzy 4 GB partycję dla Windows oraz kilkumegową partycję systemową (na której będą pliki potrzebne do rozruchu Windows). Po utworzeniu partycji wracamy do głównego menu.
 7. Wkładamy płytę Windows NT.
 8. Wybieramy ‘Install Windows NT’.
 9. Płyta z Windows NT nie zawierała HALa dla mojego komputera (164LX). W związku z tym trzeba przygotować go na dyskietce.
 10. Ściągamy WNT400-E.zip
  • File Watcher – jak coś znajdzie, to mamy szczęście.
  • Wayback Machine – wersja zarchiwizowana – coś jest jednak nie tak z archiwum. Ja użyłem na nim opcji reperuj WinRAR i zaczęło działać (Z jakiegoś powodu dla plików z Wayback Machine gubiony jest z końca pliku jeden bajt o wartości 0x00, więc pewnie wystarczy potraktować go jakimś edytorem szesnastkowym – polecam HxD).
 11. Rozpakowujemy archiwum na dyskietkę i wsadzamy do stacji. W setupie Windows wybieramy typ komputera ‘Inny’ i wskazujemy HAL, który nagraliśmy na dyskietkę.
 12. Jeśli instalujemy system na dysku IDE, to potrzebny będzie sterownik do kontrolera. Plik atapi.sys jest dostarczony w archiwum z HALem, więc powinniśmy go mieć już na dyskietce – po prostu gdy Windows poprosi o dysk ze sterownikami wskażmy mu na liście urządzeń ‘ATAPI’.
 13. Kontynuujemy normalną instalację Windows aż do ekranu z wyborem partycji. Wybieramy pierwszą partycję (4095 MB). Jeśli pojawi się ostrzeżenie, że jest to partycja systemowa, to najprawdopodobniej coś popsuliśmy wcześniej – np. nie usunęliśmy z AlphaBIOSu starych wpisów o systemach operacyjnych. Partycje formatujemy w systemie plików NTFS.
 14. Po sformatowaniu, sprawdzeniu dysków i skopiowaniu plików system wyświetli monit o restart.
 15. Po restarcie AlphaBIOS powinien już widzieć nowy system. Wybranie go na liści systemów do uruchomienia spowoduje kontynuowanie instalacji.

Dalej wszystko przebiega standardowo – po instalacji, poza bootloaderem, wizualnie Windows NT na  Alpha’ie nie różni się niczym od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni na x86.

Advertisements

About GL1zdA

Who cares?
This entry was posted in AlphaNT and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s